5 lip

Analiza finansowa wniosku

Kredyt hipoteczny to inaczej kredyt otrzymywany banku w celu zakupienia mieszkania, domu, działki bądź innej nieruchomości. Wielu z nas decyduje się na jego zaciągnięcie, gdyż nie jesteśmy w stanie samodzielnie zgromadzić środków na tak kosztowny zakup.
Zanim jednak dojdzie do podpisania umowy kredytu hipotecznego musimy zmierzyć się z różnymi formalnościami i zgromadzić potrzebne dokumenty.

Najważniejsze, co musimy posiadać, chcąc starać się o taki kredyt to zdolność kredytowa.Jest to zestawienie naszych dochodów oraz wszelkich wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz wszystkie raty, jakie musimy spłacać. Jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt zostanie w banku przez doradcę przeprowadzona analiza finansowa, z której będzie wynikało, czy właściwie jest sens starać się o dany kredyt czy jednak nie mamy żadnych szans na jego uzyskanie.

Podobnie po złożeniu już wniosku kredytowego dokumenty zostają przesłane do centrali banku, do odpowiedniego działu, gdzie osoba odpowiedzialna analizuje nasze zarobki oraz wszystkie koszty, jakie ponosimy. Tym sposobem bank sprawdza, czy jesteśmy rzetelnym klientem, czy nie mamy żadnych zadłużeń i opóźnień w spłatach wcześniejszych kredytów. Tak bank zabezpiecza się przed nieodpowiedzialnymi klientami, którzy w każdej chwili mogliby zaprzestać płacenia rat.

Również dla nas taka analiza finansowa jest dobrym rozwiązaniem. Ponieważ według własnych wyliczeń bank potrafi stwierdzić, czy będziemy radzić sobie ze spłacaniem rat. Jeżeli jednak udzielony zostanie kredyt osobie, która nie jest pewnym klientem, może tej osobie powinąć się noga i zacznie spłacać raty z opóźnienie bądź zaprzestanie spłacania swoich zobowiązań. W ten sposób przez bank zostaną naliczone odsetki za opóźnienie w zapłacie.

Żeby uniknąć takiej sytuacji warto wcześniej zapoznać się ze swoją zdolnością kredytową. Możemy to zrobić nawet przez Internet, gdzie wiele stron oferuje nam sprawdzenie tego. Dodatkowo na takich stronach znajduje się też często kalkulator kredytowy, gdzie po wpisaniu kwoty kredytu i okresu jej spłaty oraz wskazaniu, jakiej wysokości jest oprocentowanie i prowizja, otrzymamy informację, jak wysoka będzie rata. W ten sposób możemy obliczyć sobie, czy będziemy w stanie płacić taką kwotę co miesiąc.

Jeżeli jednak nie, to musimy się dobrze zastanowić nad wzięciem kredytu na takich warunkach. Równie dobrze możemy wydłużyć okres spłaty kredytu bądź obniżyć jego kwotę. Z pewnością znajdzie się jakieś dobre rozwiązanie, żeby mimo wszystko pozwolić sobie na zakup upragnionego mieszkania.

Jeśli jednak uznamy, że jesteśmy w stanie zapłacić wyższą ratę, to spokojnie możemy skrócić czas spłaty kredytu lub nawet pozwolić sobie na wyższą jego kwotę, co może wiązać się z zakupem lepszego mieszkania lub domu w lepszej okolicy.

Warto jednak zwrócić na to uwagę, ponieważ zaciągnięcie kredytu hipotecznego nie jest decyzją na chwilę, lecz decyzją na prawie całe życie, gdyż większość osób bierze kredyt na mieszkania na 30 lat. Warto spokojnie zastanowić się nad naszymi codziennymi wydatkami i przeanalizować je. Z pewnością w przyszłości sami sobie za to podziękujemy.